شنبه، اسفند ۲۹، ۱۳۸۸

پرسه در متون آخوندی و ماجرای عرعره ابن کرکره

ماجرای عرعره ابن کرکره
نامۀ « میرزا آقا خان کرمانی » به جلال الدوله ....
حدیث معروف « ماهی کرکره » .
به جان تو ای جلال الدوله ، اگر یک جلد کتاب از 24 جلد کتاب بحار الانوار علامه مجلسی را در هر کشوری انتشار بدهند ، دیگر امید نجات برای آن ملت دشوار است . حالا تصور کن که هرگاه 24 جلد از این کتاب در میان ملتی منتشر شود ؟
محض ازدیاد بصیرتت یکی از حدیث های مهم این بحارالانوار را نقل می کنم که مُشت نمونه خروار باشد .
علی علیه السلام در غزوه صفین ، قصد عبور از نهر فرات را داشت ولی معبرش معلوم نبود . به نصیر بن هلال فرمود برود کنار فرات ، واز طرف من ماهیی به نام کرکره را صدا کن ، و از او محل عبور را بپرس . نصیر اطاعت نمود و بر کنار فرات آمد و فریاد برآورد که یا کرکره ، بالفورهفتاد هزار ماهی سر از آب بیرون آوردند ، لبیک لبیک ، چه می گویی ؟
نصیر جواب داد ، مولایم معبر فرات را می خواهد ، هفتاد هزار ماهی آواز برآوردند که ما همه کرکره نام داریم ، بگو این شرف در حق کدامیک مرحمت شده است تا اطاعت کنیم . نصیر برگشت و ماجرا را به عرض مولایش علی رسانید .
فرمود ، برو کرکرة بن صرصره را بخوان . برگشت و ندا داد . این بار شصت هزار ماهی سر برآوردند که ما کرکرة بن صرصره هستیم ، این عنایت در حق کدام شده است ؟
نصیر برگشت و پرسید . فرمودند ، برو کرکرة بن صرصرة بن غرغره را بخوان . نصیر بازگشت و چنین کرد . این بار پنجاه هزار ماهی و ماجرای پیشین تکرار شد .
برگشت و مولا گفت : برو کرکرة بن صرصرة بن غرغرة بن در دره را بخوان . تا اینکه در دفعه هشتم که فریاد برآورد ، ای کرکرة بن صرصرة بن غرغرة بن دردرة بن جرجرة بن عرعرة بن مرمرة بن فرفرة !
آن وقت ماهی بسیار بزرگی سر از آب برآورد و قاه قاه خندید که ای نصیر ، به درستی که علی ابن ابیطالب با تو مزاح فرموده است ، زیرا او خودش همه راه های دریا و معبر ها و دجله ها را از ماهیان بهتر میداند ، ولی اینک به او بگو که معبر فرات آنجا است .
نصیر برگشت و صورت حال را عرض کرد .
حضرت فرمودند ، آری من به همه راه های آسمانها و زمین آگاهم . پس نصیر صیحه زده غش کرد . و چون به هوش آمد فریاد برآورد ، شهادت میدهم که تو همان خدای واحد قهاری . و آنگاه حضرت فرمود . چون نصیر کافر به خدا شده ، قتلش واجب است . آنگاه شمشیر از غلاف کشید و گردنش را بزد .
( حدیثی در بحارالانوار علامه مجلسی معتبرترین و بزرگترین منبع مذهبی شیعیان . )
ای جلال الدوله ، با اطلاع براین حدیث شریف ، از اهالی ایران و علمای حدیث نویسی ایشان عبرت بگیرید که اگر در تمام روی کره زمین بگردید ، نه مانند این حدیث شریف در کتابی است و نه ملتی احمق تر از شیعۀ ایمۀ اطهار ، ملتی که اعتقاد بدین گونه گفتار نمایند ، نخواهید یافت .
خردمند کاین داستان بشنود
به دانش گراید ز دین بگسلد

۲ نظر:

Mohsen گفت...

salam, jaleb bood. beite akhar az az hazrat Ferdowsi ast va forme sahihe mesra dowom "be danesh garayad bedin nagravad" . be nazare man kalameye "bedin" mitoone "be in" ya hamoon "be din" mani bede. in matn cheghadr motabare? Mirza agha khan baeede ke eshtebah Shahname ra naghl konad. eradat mand

ناشناس گفت...

با سلام
اين حديث در هيچ كدام از جلد هاي كتاب بحار نيامده است. شما خود آن را براي مسخره كردن ساخته ايد. همين نشان دهنده ي آن است كه در كار خود صادق نيستيد و دنبال دروغ پراكني و مسخره كردن هستيد.