دوشنبه، دی ۳۰، ۱۳۹۲

شنبه سی دیماه 1357 روز شمار دولت شاهپور بختیار. آزادی زندانیان سیاسی

موسی خیابانیروزشمار دولت بختيار – شنبه سی دی ماه ١٣٥٧ 

منبع
روزشمار دولت بختيار – شنبه سی دی ماه ١٣٥7

آيت الله خمينى گفت كه جمهوری اسلامی خود را در جنگ با اسراییل خواهد دانست. وى گفت كه اسراييل دشمن ملل اسلامى است. خمينى شرط آزادى بيان ماركسيست ها را توطئه نكردن عليه كشور دانست.
١٦٢ زندانی سیاسی امروز از زندان های مختلف کشور آزاد شدند. اکثر این زندانیان محکومین به حبس ابد بودند و به جرم عمليات مسلحانه زندانى شده بودند.
مسعود رجوی از رهبران سازمان مجاهدین خلق که در سال ١٣٥٠ به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شده بود، پس از خارج شدن از زندان برای مردم سخنرانی کرد و آمادگی آزاد شدگان را برای ادامه مبارزه اعلام داشت.
مسعود رجوی و موسی خیابانی، از مجاهدین آزاد شده بلافاصله پس از آزادی از زندان در نامه ای با عنوان » محضر مبارک مجاهد اعظم حضرت آیت الله العظمی خمینی» اعلام کردند » ما آزادی خودمان را مدیون مجاهدت و جانفشانی های خلق رزمنده و ستم کشیده ایران در پرتو الهامات آن زعیم استوار و سازش ناپذیر هستیم.» رجوی و خیابانی در اولین روز آزادی از زندان در پیامی برای یاسر عرفات تاکید کردند » در میهن خونبارمان جنبشی بزرگ به راه افتاده و قائد پر افتخار آن امام مجاهد اعظم خمینی بارها بر قطع هرگونه رابطه با اسرائیل پای فشرده است.»
بخش بزرگى از زندانيان آزاد شده، در دوران جمهورى اسلامى اعدام شدند. آنهايى كه زنده ماندند نيز از كشور فرار كردند.
روزنامه اطلاعات از حملات خونين روستاييان طرفدار شاه به طرفداران انقلاب نوشته است.
روستاييان خوى، سلمان، بروجرد، كرمانشاه، مشكلين شهر و ديگر شهرها، به شهرنشينان طرفدار آيت الله خمينى حمله كردند. شایعه حمله روستاییان به شهر اهواز باعث تعطیلی یکپارچه این شهر شد. مردم برای حفظ جان خود شتابزده به خانه های خود رفتند. ساعاتی بعد معلوم شد که این شایعه صحت نداشته است، ولی مردم همچنان در خانه های خود باقی مانده بودند.
روزنامه اطلاعات در يك خبر و بدون اینکه منبعی برای خبر دیدار شاه از آیت الله خمینی در زندان در سال ١٣٤٢ بیاورد، شرحى شگفت انگيز از  این دیدار نوشته است. روزنامه اطلاعات در این خبر شاه را با یزید و آیت الله خمینی را با امام حسین مقایسه کرد.
جامعه اسلامى دانشگاهيان در اعلاميه اى نوشت:  انقلاب اسلامی که از قران الهام می گيرد نمی تواند سبب بروز استبداد شود.
تيمسار پرويز خسروانى كه  «جامعه كاركنان بانك مركزى»  نام وى را در فهرست خارج كنندكان ارز از كشور آورده بود با خريد يك آگهى در صفحه دوم روزنامه اطلاعات، نامه سرگشاده خود به دادستانى را منتشر كرد. وى در اين نامه خطاب به دادستان مى نويسد: «نتیجه تحقیق ماموران دادستانی را نسبت به صحت و سقم مورد مذکور در لیست منتشره مربوط به صادر کنندگان ارز در باره (سپهبد خسروانی) اعلام بفرمایید.»
اعلاميه اى كه زير نام «جامعه كاركنان بانك مركزى» در مورد لیست صادر کنندگان ارز صادر شد، یکی از دروغهایی بود که در دوران انقلاب باور شد.  «جامعه كاركنان بانك مركزى» هرگز وجود خارجى نداشته است.
روزنامه اطلاعات امروز، شعرى از جواد مجابى در رساى انقلاب چاپ كرد.
آیت الله خمینی: جمهوری اسلامی خود را در جنگ با اسراییل خواهد دانست
روزنامه اطلاعات نوشت: » آیت الله خمینی رهبر شیعیان ضمن مصاحبه ای که در روزنامه لبنانی «اللوا» انتشار یافته، گفته اند ایران خود را درحال جنگ با اسراییل خواهد دانست.» آیت الله خمینی در این مصاحبه گفته است: هنگامی که یک دولت اسلامی در ایران تشکیل شود مارکسیست ها در بیان عقاید سیاسی و اجتماعی خود آزاد خواهند بود، اما نمی توانند علیه کشور توطئه کنند.» آیت الله افزود: » هرگز بین ملت مسلمان که بر ضد شاه مبارزه می کند و عناصر مارکسیستی چه افراطی و چه غیر افراطی هیچگونه همکاری وجود نداشته است. من پیوسته مسلمانان را از همکاری با عناصر مارکسیستی برحذر داشته ام و از این رو به کار بردن واژه «مارکسیست اسلامی» در مورد انقلاب ایران یک تناقض آشکار است.»
رهبر شیعیان سوال دیگر» اللوا» دایر بر اینکه آیا ایران خود را در حال جنگ با اسراییل خواهد دانست، پاسخ مثبت داد و گفت: » اسراییل سرزمین یک ملت مسلمان را غصب کرده و هنوز هم به جنایات بیشماری علیه ملت فلسطین دست می زند و به این ترتیب دشمن ملل اسلامی است.» آیت الله خمینی در پایان اظهار داشت که ملت عرب باید علیه استعمار از تمام جهات مبارزه کند چرا که استعمار ستمکارترین و بی رحم ترین دشمن اسلام است. اعراب همچنین باید به خطر صهیونیسم پی برده از سازمان مقاومت فلسطین که راه مبارزه مسلحانه علیه صهیونیسم را پیش گرفته است، پشتیبانی کنند.
شرح دیدار شاه از خمینی در زندان در روزنامه اطلاعات
روزنامه اطلاعات بدون اینکه منبعی برای خبر دیدار شاه از آیت الله خمینی در زندان در سال ١٣٤٢ بیاورد، شرح این دیدار را در صفحه آخر خود آورده است. روزنامه اطلاعات در این خبر شاه را با یزید و آیت الله خمینی را با امام حسین مقایسه کرد و نوشت: » در زمانی که امام خمینی پس از واقعه ٤٢ که منجر به شهادت چند هزار نفر در سطح مملکت شد در زندان به سر می بردند، روزی شاه با چند نفر به زندان می رود و به سلولی که زعیم عالیقدر در آنجا زندانی بودند وارد می شود. هنگام ورود شاه و همراهان، حضرت آیت الله خمینی مشغول تلاوت آیات قرآن بودند و به طوری غرق در حقیقت که از آمدن جمعی به زندان آگاه نمی شوند. لحظاتی می گذرد و ایشان سربلند می کنند و می فرمایند:
ـ فرمایشی داشتید؟
یکی از همراهان با عناوین مختلف و القاب خاص شاه را معرفی می کند و آنگاه شاه اظهار می دارد: — مرحوم آقای بروجردی فقط به امور مذهبی می پرداختند و به امور سیاسی چندان علاقه ای نداشتند.
امام خمینی گفتند: مرحوم بروجردی «سید حسنی» بودند و من «سید حسینی».
و باب مکالمات به همین جا ختم می شود. شاه که مقصود آقا را از این مطلب درک نمی کند پس از مراجعت به کاخ از عده ای از معمرین سوال می کند فرق بین سید حسنی و سید حسینی در چیست؟ به او می گویند: تفاوت در این است که امام حسن با معاویه صلح کرد ولی امام حسین با شمشیر قیام کرد. آنوقت شاه متوجه می شود که مقصود آقا از این بیان چه بوده است.
تاکنون غیر از روزنامه اطلاعات، هیچ کسی مدعی دیدار شاه از آیت الله خمینی در زندان نشده است.
نامه سپهبد خسروانی به دادستان تهران در باره خروج ارز
روزنامه اطلاعات  یک آگهی در صفحه دوم خود به چاپ رسانده است که در آن تیمسار پرویز خسروانی خطاب به دادستان تهران نوشته است: «چون بر اثر تراکم مسئولیت تا کنون فرصت نفرموده اید که با عطف توجه به تقاضاهای مکتوب مکرر اینجانب نتیجه تحقیق ماموران دادستانی را نسبت به صحت و سقم مورد مذکور در لیست منتشره مربوط به صادر کنندگان ارز در باره (سپهبد خسروانی) اعلام بفرمایید،….مراتب را به صراحت برای آگاهی عامه اعلام نمایید. حقیقتی که قطعا تایید خواهید فرمود آنست که حیثیت اجتماعی، متاع رایج نیست که قابل خرید و فروش باشد و چون آسان به دست نمی آید هر گونه تشبث برای حراست آن برای هر فرد با حیثیت، وظیفه حتمی محسوب می گردد.»
چندی پیش اعلامیه ای با امضای «جامعه کارکنان بانک مرکزی» انتشار یافت که در آن نام ١٧٨ نفر از سران حکومت که به ادعای این اعلامیه هر یک طی دو ماهه شهریور و مهر ١٣٥٧ بیش از ده میلیون تومان ارز خارج کرده بودند، آمده بود. جمع مبلغ لیست مذکور بیش از ١٦ میلیارد تومان می شد. این اعلامیه سر و صدای زیادی در جامعه ایجاد کرد، بدون اینکه توجه شود اصلا » جامعه کارکنان بانک مرکزی» که صادر کننده این اعلامیه است وجود خارجی ندارد. معاون بانک مرکزی این لیست را تکذیب کرد و اعلام کرد که جمع ارز خارج شده از کشور در دو ماهه مذکور از دو میلیارد تومان تجاوز نمی کند.
دادستان تهران وارد قضیه شد و پس از بررسی مفصل اعلام داشت که جمع مبالغ خارج شده از کشور در دو ماه ذکر شده یازده و نیم میلیارد تومان است و نام ١٠٢ تن از کسانی که ارز از کشور خارج کرده اند، اعلام شد. پس از اعلام این مطلب توسط دادستانی، روزنامه ها اعلام داشتند که » دادستانی لیست خارج کنندگان ارز را با کمی تغییر تایید کرده است». اما تفاوت مبلغ یازده و نیم میلیارد اعلام شده توسط دادستانی با دو میلیارد تومانی معاون بانک مرکزی در این است که دادستان تهران کل مبلغ خارج شده از کشور از جمله ارزهای بازرگانی جهت خرید کالا را نیز در نظر گرفته است. و نکته مهمتر اینکه نام این ١٠٢ تن هیچ ربطی به نام های ذکر شده در اعلامیه «جامعه کارکنان بانک مرکزی» ندارد. رقم های فرستاده شده به خارج نیز اکثرا زیر ده میلیون تومان است.
لیست صادر کنندگان ارز یکی از دروغهایی بود که در دوران انقلاب باور شد. اما علیرغم تمامی تلاش هایی که افراد نامبرده شده در لیست برای تکذیب آن می کردند، مطبوعات کشور و نیز نیروهای انقلابی همچنان به آن لیست استناد می کردند. نامه ذکر شده در بالا که به صورت آگهی در روزنامه اطلاعات درج شد از معدود تکذیب هایی بود که در مطبوعات به چاپ رسید و در آن از دادستان تهران خواسته شده است که به انتشار لیست ١٠٢ نفره قناعت نکرده و با نام بردن از شخص وی اعلام نماید که ارز از کشورخارج نکرده است.
مسعود رجوی و ١٦٠ زندانی دیگر آزاد شدند
به گزارش هفته نامه ایرانشهر ١٦٢ زندانی سیاسی امروز از زندان های مختلف کشور آزاد شدند. اکثر این زندانیان محکومین به حبس ابد بودند. در مراسم آزادی این زندانیان عده زیادی از وابستگان و آشنایان آنان حضور داشتند. آزادی زندانیان سیاسی در ساعات اولیه شب صورت گرفت و دولت مدعی شد که تنها هشت زندانی سیاسی دیگر که متهم به » قتل» هستند در زندانها باقی مانده اند. از این هشت تن پنج نفر در تهران و سه نفر در شهرستانها زندانی اند.
به گزارش ایرانشهر، در تهران هنگام آزادی زندانیان مردمی که در زندان اجتماع کرده بودند، گفته مامورین رژیم را دایر بر اینکه زندانیان دیگر همه آزاد شده اند نپذیرفتند و از خود زندانیان سیاسی خواستند که در این مورد با آنها سخن بگویند. در این موقع، مسعود رجوی از رهبران سازمان مجاهدین خلق که در سال ١٣٥٠ به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شده بود، برای مردم سخنرانی کرد و ضمن تشکر از مبارزات مردم که به آزادی زندانیان منتهی شده است، آمادگی آزاد شدگان را برای ادامه مبارزه اعلام داشت.
مسعود رجوی و موسی خیابانی، از مجاهدین آزاد شده بلافاصله پس از آزادی از زندان در نامه ای با عنوان » محضر مبارک مجاهد اعظم حضرت آیت الله العظمی خمینی» اعلام کردند » ما آزادی خودمان را مدیون مجاهدت و جانفشانی های خلق رزمنده و ستم کشیده ایران در پرتو الهامات آن زعیم استوار و سازش ناپذیر هستیم.» رجوی و خیابانی در اولین روز آزادی از زندان در پیامی برای یاسر عرفات تاکید کردند » در میهن خونبارمان جنبشی بزرگ به راه افتاده و قائد پر افتخار آن امام مجاهد اعظم خمینی بارها بر قطع هرگونه رابطه با اسرائیل پای فشرده است.»
مسعود رجوی و بخش اعظم زندانیان آزاد شده یک سال پس از انقلاب به مخالفت با حکومت جمهوری اسلامی پرداختند. در سال شصت اکثر آنها یا در اثر فشار حکومت از کشور رفتند یا در ایران کشته شدند.
جامعه اسلامى دانشگاهيان: انقلاب اسلامی که از قران الهام می گيرد نمی تواند سبب بروز استبداد شود
جامعه اسلامى دانشگاهيان نوشت:
در روزهای اخير نامه ها و مقالات چندی به امضا بعضی افراد يا به امضاهای مبهمی به صورت » عده ای ازاستادان …… و عده ای از دانشجويان « درروزنامه های صبح و عصر انتشار يافته است که درآنهاسخن از ايجاد اختناق واستبداد به ميان آمده است و چنان وانمود شده که حرکت اسلامی مردم ايران در جهت محدوديت آزاديها پيش ميرود . جامعه اسلامی دانشگاهيان ايران دراين شرايط وظيفه خود ميداند که برای رفع سوتفاهمات ناشی ازاين گونه مقالات به توضيح نکات زير مبادرت ورزد …… اسلام ذاتا مدافع آزاديهای واقعی است و دين امری است که بايد آزادانه و آگاهانه بدون هيچگونه جبر و تحميلی پذيرفته شود اين صريح آيه قران است که : » در قبول دين اجباری نيست « بنابراين انقلاب اسلامی امروز ملت ايران که پيوسته از تعاليم عاليه قران مجيد الهام می گيرد نمی تواند سبب بروز اختناق و استبداد فکری شود ….. حقيقتی که برهيچکس پوشيده نيست اين است که انقلاب اسلامی امروز ايران ، نهضتی است که باالهام از تعاليم اسلام به رهبری قاطعانه و شجاعانه امام خمينی از اعماق اصيلترين توده ها واقشار مردم جوشيده است و سيل آسا بنيادهای فساد و استبداد را ويران کرده است . اين حقيقتی است که همه روشنفکران منصف و واقع بين بايد آن را بپذيرند
روستاییان آذربایجان به هفت روحانی حمله کردند
روزنامه اطلاعات در خبری زیر عنوان » چماق به دست ها یک روحانی را کشتند» نوشت: » ساکنان یک روستای خوی به هفت نفر از نمایندگان مردم خوی که برای جلوگیری از نفاق و برادر کشی به روستا رفته بودند حمله کردند و روستاییان،  یکی از روحانیون معروف خوی را کشتند و پنج نفر دیگر را به شدت مجروح ساختند.» اهالی روستای » بدل آباد» به هنگام گفتگوی نمایندگان مردم خوی، ناگهان با چوب و چماق به این هفت نفر حمله کردند و حجت الاسلام میرزا مقصود خضرلو را کشتند. پنج روحانی به شدت مجروح شده و یک روحانی دیگر ناپدید شد.
مردم خوی و سلماس شاهپور به مناسبت کشته شدن حجت الاسلام خضر لو عزای عمومی اعلام کردند. روزنامه اطلاعات در خبر دیگری زیر عنوان » چماق بدستان در مشکین شهر آشوب به پا کردند» نوشت: » به دنبال راهپیمایی و تظاهرات مردم مشکین شهر در روز اربعین، ساعت سه بعد از ظهر دیروز، عده زیادی از کودکان، زنان و مردان عشایر و روستاهای اطراف این شهر در حالی که چماق، بیل و داس در دست داشتند و عده ای به اسلحه گرم مسلح بودند، به مشکین شهر یورش آوردند.
آنان در حالی که شعار » زنده باد شاه » می دادند، اقدام به مضروب کردن اهالی نمودند و شیشه های مغازه ها و اماکنی را که تمثال های امام خمینی را نصب نموده بودند، شکستند. به دنبال این حمله مشکین شهر در مدت کوتاهی به حالت تعطیل در آمد و مردم به خانه هایشان پناه بردند.»
ماموران پلیس با اطلاع از این واقعه، در یکی از خیابان های مشکین شهر گاز اشک آور پرتاب نمودند و تیراندازی هوایی کردند. این عمل باعث متفرق شدن چماق بدستان شد، اما آنها یک بار دیگر در سایر مناطق شهر آشوب به پا کردند. حمله چماق بدستان به منازل و افراد تا پاسی از شب ادامه داشت.
روزنامه اطلاعات همین خبر را اما اینبار به گونه ای دیگر در صفحه دو خود و زیر عنوان » در حمله چماق بدستها به مشکین شهر پنجاه نفر کشته شدند » آورده و نوشت: » در پی اعلام خبر مبنی بر کشته شدن ٢ نفر و مجروح شدن ٦٠ نفر در زدوخورد روستاییان با مردم مشکین شهر، کسب اطلاع شد که شاهدان عینی رقم کشته شدگان را ٥٠ نفر اعلام کرده اند.» این روزنامه می افزاید: » شاهدان عینی معتقدند تعدادی از کشته شدگان توسط روستاییان و بقیه توسط ماموران انتظامی شبانه جمع آوری شده است»( و به همین جهت کسی اجساد را ندیده است).
اطلاعات افزود » در شهر صحنه نیز در پی حمله روستاییان به شرکت کنندگان در تشییع جنازه یک مجاهد شهید، ژاندارمری دخالت کرده و با شلیک به روی چماق بدستان، دو تن از آنها کشته می شوند.
در بروجرد نیز روستاییان با متوقف کردن اتومبیل ها آنها را وادار به دادن شعار » جاوید شاه » می کردند. سه تن از این روستاییان بر اثر برخورد اتومبیل کشته شده اند.» باز هم در خبر دیگری زیر عنوان » چماق بدست ها جاده های کرمانشاه را قرق کردند » روزنامه اطلاعات نوشت که روستایان کرمانشاه با بستن راههای کرمانشاه به شاه آباد، همدان، پاوه و کامیاران، راه را بر اتومبیل ها بسته و پس از بازرسی از اتومبیل ها اگر عکسی از حضرت امام خمینی پیدا می کردند، شدت عمل به خرج داده و به زور کتک و نابود کردن اتومبیل، سرنشین آنرا وادار به گفتن » جاوید شاه » می کردند.
در خبر ی دیگر، روزنامه اطلاعات نوشت که شایعه حمله روستاییان به شهر اهواز باعث تعطیلی یکپارچه این شهر شد. مردم برای حفظ جان خود شتابزده به خانه های خود رفتند. ساعاتی بعد معلوم شد که این شایعه صحت نداشته است، ولی مردم همچنان در خانه های خود باقی مانده بودند. یک مقام آگاه در لشکر اهواز اظهار داشت که این شایعات برای ایجاد دلهره و رعب و هراس صورت می گیرد و مردم نباید توجهی به آن داشته باشند.
غریو بلند رهایی جواد مجابی
روزنامه اطلاعات روز سی ام دیماه ١٣٥٧ به انتشار شعری از شاعر و طنزنویس و نویسنده بزرگ ایرانی جواد مجابی پرداخت. جواد مجابی سالها به نوشتن مطالب طنز با امضای خودش یا » زوبین» می پرداخت.
به یاد بلند شب ظلم و ظلمت
برافراشتند
درفش صداهای خود را
طنین خدا در صداهایشان بود
خدای رهایی در ان نیمه شب نعره می زد.
***
شب از نعره ی خلق آشفت
صد پاره شد
صدا آسمان را فرو ریخت
با کهکشانهاش
در خانه های فقیران
به پای اسیران
صدا برج و باروی کور و کر شهر را بگسلانید
***
صدا خواند.
خواندند
مرغان آزاد شهر
صدا خواندند
خوانده
بر نطع خونین مرگبار
همه بیقراران غم خشم جان را
***
به بام بلند شب
از صبح خواندند
به بام بلند شب
از روز موعود
به بام بلند
از دل آسمان
آتش انگیختند
فرو سوختند اهرمن زاد شب را
تو گویی
که هرگز نبوده است جز دود.
***
شب
از شهر مردم
که بیدار می شد
نه رنگی برخسار داشت
شب از بیم
در برج باروت
جانی نگونسار داشت
شب آهنگ مردن به یکبار داشت.
صدا تا سحر خواند
خواندند
خورشید شمشیر برداشت
بر البرز
ضحاک
در چشمه خون نگون شد
هزاران شبش
تیره در خون مردم
سر آمد.
فرو ریخت باروی خاکستر ابر
بر این شهر روزی دگر
تابناک و درخشان
برآمد.
این شعر تاریخ چهاردهم آذر ماه ١٣٥٧ را دارد، اما روز سی ام دی منتشر شده است. جواد مجابی در حال حاضر در تهران به ادامه فعالیت های هنری و ادبی اش مشغول است.

هیچ نظری موجود نیست: