چهارشنبه، دی ۱۸، ۱۳۹۲

دبیر کل سازمان ملل متحد دکتر جین لوت رابعنوان مشاور ویژه دبیر کل برای انتقال ساکنان لیبرتی منسوب کردخانم هول لوت از 2003 تا 2009  معاون دبير كل در حفاظت و حمايت از صلح و از 2009 تا 2013 معاون وزير امنيت داخلي آمريكا بوده است
دكتر هول لوت با طيف گسترده‌يي از طرفهاي ذيربط به ويژه كشورهاي عضو كار مي‌كند تا  به جابجايي ساكنان كمپ كمك كند
يكشنبه 15 دي ماه بانكي مون دبير كل ملل متحد خانم جين هول لوت، را به عنوان نماينده  ويژه دبيركل  براي انتقال ساكنان ليبرتي منصوب كرد.
سخنگوي دبيركل تصريح كرد دكتر جين هول لوت در هماهنگي با نيكلاي ملادنوف نماينده ويژه دبيركل در عراق و رئيس يونامي كار خواهد كرد. ملادنوف هفته گذشته تاكيد كرد دولت عراق، به عنوان بخشي از ياداشت تفاهم امضا شده با سازمان ملل در سال 2011 ، درمورد حفاظت از ساكنان ليبرتي مسئوليت دارد.
دكتر جين هول كه در طول 35 سال گذشته پستهاي كليدي در دولت آمريكا و در سازمان ملل داشته است، در پست جديد خود خود با طيف گسترده‌يي از طرفهاي ذيربط بويژه كشورهاي عضو كار خواهد كرد تا  به انتقال ساكنان كمپ كمك نمايد.
خانم جين هول از سال 2009 تا سال 2013 معاون وزير امنيت داخلي آمريكا بود. او كه كار دولتي  اش در آمريكا را در سال 1978 با درجه سرهنگي شروع كرد، از سال 1991 تاسال 1994 مدير امور اروپا در شوراي امنيت ملي در كاخ سفيد بودو از 1994 تا 1999 رياست كميسيون كارنگي براي جلوگيري از منازعات مرگبار را بر عهده داشت.
او قبل از اينكه از سوي سناي آمريكا به عنوان معاون وزير امنيت داخلي آمريكا مورد تاييد قرار گيرد، از سال 2003 تا سال2009 در ملل متحد در پست معاون دبيركل براي حمايت از تامين صلح و معاون دبيركل براي حمايت از ماموريت در دپارتمان عمليات حفاظت از صلح كار كرده است. وي همچنين مدتي معاون مديركل و رئيس بخش عمليات «بنياد سازمان ملل» و «اعانه جهاني بهتر»  بود.
مركز خبر ملل متحد كه اظهارات سخنگوي دبيركل را منتشر كرده است، تصريح ميكند كمپ ليبرتي كه در نزديكي فرودگاه بغداد قرار دارد محل استقرار حدود 3200 تبعيدي ايراني ، اعضاي سازمان مجاهدين خلق ايران است كه از دهه 1980 در عراق بوده اند. از سال 2011 كميسارياي عالي پناهندگان ملل متحد همراه با هيئت همياري سازمان ملل در عراق (يونامي) تلاش كرده اند  تا فرصتهايي را در خارج از عراق براي انتقال تمامي ساكنان كمپ به وجود آورند.
مركز خبر ملل متحد مي افزايد : كمپ ليبرتي و همچنين كمپ اشرف كه قبلا اين گروه را در خود جاي داده بود، هدف حملات خشونت بار قرار گرفته اند.
رويتر و نيويورك تايمز در اين رابطه نوشتند : انتصاب خانم هول لوت يك مقام ارشد ملل متحد درسالهاهي2003 تا 2009، بعد از يك رشته حملات جدي به مجاهدين خلق در عراق صورت ميگيرد. بيش از 50 تن در كمپ اشرف در ماه سپتامبر در يك حمله كشته شدند كه ملل متحد آن را به عنوان يك جنايت سبعانه توصيف كرد و محكوميت آمريكا و انگلستان را  به دنبال داشت. مهاجمان، با ارتكاب قتلهايي با شيوه اعدام  و كارگذاشتن بمب، اين حمله را به اجرا در آوردند.
همچنين يك حمله موشكي كشنده به كمپ ليبرتي  در 26 دسامبر صورت گرفت كه مجاهدين ميگويند 4 تن از ساكنان را به قتل رسانده و  70 تن ديگر را مجروح كرد است. مجاهدين حكومتهاي عراق و ايران را مقصر اين حمله ميدانند.
رويتر و نيويورك تايمز نوشتند: مريم رجوي به يك تحقيقات مستقل توسط ملل متحد، در مورد حملات عليه پناهندگان ايراني در عراق و همچنين به دخالت آمريكا، اتحاديه اروپا و ملل متحد براي حفاظت پناهندگان ايراني در كمپ ليبرتي فراخوان داد.
سايت سازمان ملل-15دي92

هیچ نظری موجود نیست: